W najnowszym wydaniu

W najnowszym wydaniu

Drukuj
Liczba komentarzy: 0

 GOŚĆ NUMERU str. 2. Sprzedawanie marzeń
Gościem lipcowej edycji „Forum Branżowego” jest Jerzy Studziński, prezes zarządu Dako. Oczywiście, w rozmowie pojawiają się refleksje na temat stolarki; także bram garażowych. Te zaś - co warto zauważyć - dzisiaj są w większości sprzedawane razem z napędem. Takie zestawienie to krok w kierunku domu inteligentnego. Korzystając z ogromnego doświadczenia pana Studzińskiego, zapytaliśmy również o popularność produktów przeciwwłamaniowych oraz jego opinię co do zaostrzania parametrów izolacyjności cieplnej stolarki. Nie zdradzimy jednak odpowiedzi. Natomiast zapraszamy do lektury wywiadu.

 

OKNA str. 28. Oszczędności w cenie
O jakie oszczędności chodzi? Otóż o takie, które można zyskać wybierając stolarkę cieplejszą. Czy jednak prawdą jest powszechna opinia, że im wyższa izolacyjność okna, tym większe korzyści? Trzeba odliczyć różnicę w kosztach zakupu, ale nie tylko. Ponadto warto zauważyć, że w krajach skandynawskich na przykład wymagany współczynnik Uw wcale nie jest lepszy niż u nas. Nasuwa się pytanie: dlaczego w ostrzejszym klimacie nikt nie widzi potrzeby osiągania wyśrubowanych wartości? Odpowiadamy na to pytanie w artykule, jednak mamy świadomość pozostawienia czytelników z pewnym niedostatkiem wiedzy. Wokół tematu ciepłych okien i wymagań wobec nich trwa bowiem dyskusja, której końca nie widać.

DRZWI str. 30. Estetyczne wypełnienie
Postaw się, a zastaw się. Niestety, przyglądając się wielu domom jednorodzinnym nadal jeszcze widać takie podejście właścicieli. Na szczęście, dostrzec można też zmiany. Te zaś idą w kierunku modnego designu, także jeśli chodzi o drzwi. Dlatego z przyjemnością przyjrzeliśmy się, jakie wypełnienia skrzydeł są preferowane i jakie można spotkać na rynku. Oczywiście omawiamy także konstrukcje takie, które są produkowane od dawna i niezmiennie używane. O gustach bowiem się nie dyskutuje. Wskazujemy jednak przy tym na znaczenie rozwiązań technicznych, o których nie można zapomnieć, wybierając drzwi do domu. Producentom zaś może się przydać informacja o tym, jakie skrzydła są poszukiwane w krajach, do których sprzedajemy coraz więcej stolarki. Życzymy owocnej lektury!

OSŁONY str. 32. Materiał na osłonę
Osłony zewnętrzne najczęściej znajdują się w budynkach komercyjnych i biurowcach. Znaleźć jednak możemy je także w realizacjach deweloperskich i powoli zaglądają do domów jednorodzinnych. Dlatego warto wiedzieć, jakie są i czym się charakteryzują. Jak można się spodziewać, wiele osłon, szczególnie tych mniejszych, ma poszycie z tkaniny. Jest też drewno - materiał tradycyjny, niezmiennie lubiany przez zwolenników rozwiązań naturalnych. A co z postępem technologicznym, czy dosięgnął również osłon zewnętrznych? Z pewnością pojawiły się nowe materiały, takie jak aluminium, ale też stal węglowa i szkło. Sądzimy, że to nie jest jeszcze ostatnie słowo producentów, ale na razie zapraszamy do zapoznania się z dostępnymi rozwiązaniami.

AUTOMATYKA str. 34. (Mało) widoczne automaty
Napędy elektryczne do bram i rolet to nic niezwykłego, wręcz codzienność. Są różne – począwszy od wielkości, sposobu montażu, po dodatkowe funkcje. Klienci chętnie je kupują, jednak nierzadko podstawowym źródłem wiedzy jest Internet i strony producentów automatyki. Dzieje się tak dlatego, że salony sprzedające stolarkę bardzo często nie interesują się tymi dodatkami. Co z tego, że są poszukiwane i coraz popularniejsze. Trzeba jeszcze pokazać je klientowi, a najlepiej jeśli są zamontowane do bramy czy żaluzji. Wymaga to miejsca, wiedzy na temat wyrobów i odpowiedniego podejścia do handlu. Autor artykułu przyjrzał się więc nie produktom, ale temu, jak są sprzedawane. Z pewnością nie przedstawiamy obrazu całej branży, jednak wnioski nie są optymistyczne.

OKUCIA str. 38. Okno zabezpieczone
Przeciwwłamaniowość stolarki to temat bardzo ważny. Niestety, nawet w niewielkim skupiskach domów, wśród znających się od dawna sąsiadów, nie można być całkowicie pewnym, że nie pojawi się złodziej. Nikt przy tym nie sugeruje, że może on pochodzić z najbliższej okolicy. Niemniej powinniśmy i musimy zabezpieczać siebie, swoje rodziny i mienie. Jednym z elementów domu, o którym myśli się w pierwszej kolejności, są okna. Oczywiście, z szybami przeciwwłamaniowymi, ale przecież nie tylko one decydują, czy ktoś łatwo wtargnie do wnętrza. Trzeba baczną uwagę zwrócić na okucia i sposób montażu bezpiecznej stolarki. Są pewne stałe elementy, które sprawiają, że owe okucia ochronią naszą własność. Podlegają one rygorom prawa; także normom. Dlatego piszemy o wymaganiach formalnych i o tym, jakie wersje okuć obwiedniowych są najtrwalsze.

OKUCIA str. 40. Przesuną drzwi
Jeszcze o okuciach, ale całkowicie innych. Oczywiście też powinny być bezpieczne, jednak tym razem to nie ten aspekt najbardziej interesował autorkę artykułu. Mowa bowiem o okuciach do drzwi tarasowych przesuwnych, czyli HS i PSK. Są podobne do okiennych, ale jednak inne. Na czym polega ta odmienność? Wyjaśniamy to w artykule. Prezentujemy też przykładowe rozwiązania największych producentów obecnych na polskim rynku.

TECHNOLOGIE str. 44. Zatrzymać gaz
Kto – oprócz fachowców – nie próbował się dowiedzieć, czy szyby zespolone będą służyły latami. Nie chodzi przy tym o normalne starzenie materiału, czy uszkodzenia mechaniczne. Chodzi o to, czy znajdujący się wewnątrz zespolenia gaz nie ulotni się z czasem. Z własnego doświadczenia wiemy, że są takie przypadki. W artykule wskazujemy, jakim zapisom prawa powinny odpowiadać pakiety szybowe i czy owa ucieczka gazu jest dopuszczalna. Wskazujemy też, dlaczego tak ważne jest, aby gaz – szczególnie ten szlachetny – nie opuścił przestrzeni międzyszybowej.

OPROGRAMOWANIE str. 46. Panelowy program
Każdy wyrób musi być zaprojektowany. Nieskomplikowane mogą zostać wyrysowane na desce kreślarskiej. Kto jednak korzysta z tak przestarzałego pomysłu, jeśli chodzi o drzwi? Jest przecież mnogość rozwiązań, modeli, wykończeń. Żeby łatwiej było tworzyć zróżnicowane rozwiązania, korzysta się z odpowiedniego oprogramowania komputerowego. Tym razem przyglądamy się, jakie są ułatwienia, a jakie pułapki, jeśli chodzi o projektowanie drzwi panelowych. Warto je poznać, tym bardziej że takie skrzydła ma w ofercie bardzo dużo producentów.
 
NARZĘDZIA str. 48. Mobilne i wydajne
Narzędzia elektryczne używane są w produkcji, montażu oraz pracach amatorskich. Są ich różne ich wersje, ale najbardziej wygodne są te zasilane akumulatorami. Każdy jednak, kto korzysta z elektronarzędzi, wie, że jedna bateria to za mało. Trzeba mieć zapasową. Jeśli mamy dużo narzędzi, do każdego możemy mieć oddzielny akumulator, identyczny, jak ten podstawowy. I do tego wielką szafę do przechowywania wszystkich? Niekoniecznie. Akumulatory są znormalizowane i można kupić takie, które współpracują z wieloma urządzeniami, choć głównie w obrębie jednej marki. Jak wybrać odpowiednie, jakie mają parametry i wytrzymałość. Tego dowiedzą się czytelnicy z lektury artykułu.

MASZYNY str. 50. Roboty do roboty
Marzenia o fabryce bez ludzi to coś, jak wizja szklanych domów Żeromskiego. W zasadzie możliwe, ale… W przypadku produkcji stolarki nie wszystkie prace może wykonać maszyna. Czasem nie jest to możliwe, a czasem po prostu nieopłacalne. Co więc warto zautomatyzować? Odpowiemy w publikacji na naszych łamach. Przy okazji wskazujemy, jakie maszyny można włączyć w proces produkcji, aby był wydajny, a ludziom łatwiej było pracować.

LOGISTYKA, str. 53. Bezpieczna jazda
Okno wyprodukowane czeka na przewiezienie do klienta. Może podróżować niedaleko, np. od dystrybutora do  nieodległego placu budowy. Może też przemierzyć cały kontynent lub wybrać się za morza. W każdym przypadku musi być prawidłowo załadowane na środek lokomocji i zabezpieczone. W przeciwnym razie klient otrzyma stolarkę połamaną, z potłuczonymi szybami. Nerwy, strata czasu i powtórna realizacja zlecenia na koszt sprzedawcy lub montażysty. Nożna tego łatwo uniknąć, bo przecież są dostępne odpowiednie stojaki do transportu okien. Jest ich kilka rodzajów, wykonane są z różnych materiałów, dlatego też łatwo jest wybrać odpowiednie do potrzeb, rodzaju transportu i wielkości załadunku. Zapraszamy więc do przeczytania artykułu.

Życzymy owocnej lektury!

POLECAMY

Kalendarium

SONDA

W jakich krajach, poza Niemcami, są najlepsze perspektywy wzrostu eksportu polskiej stolarki otworowej?

 

Newsy

24.07.2017 Apartamenty nad morzem. Osiedle Okrzei Sopot

Sopot. Ulica Okrzei, około 400 metrów od sopockiej plaży. Pod tym właśnie adresem wznosi się nowa inwestycja mieszkaniowa Invest Komfort.... więcej »

24.07.2017 Nieruchomości firmy na cele prywatne w podatku VAT

Przekazanie nieruchomości firmowej na cele prywatne wiąże się z rozliczeniem od tej czynności podatków. Najboleśniejszy może być VAT. Bo... więcej »

24.07.2017 Podróż służbowa samochodem pracownika: kilometrówka to nie tylko paliwo

Czy pracodawca może zaliczać do kosztów uzyskania przychodu dokonywane przez pracowników wydatki na podróż służbową odbytą własnym... więcej »

źródło: eGospodarka.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone

LOGOWANIE