W najnowszym wydaniu

W najnowszym wydaniu

Drukuj
Liczba komentarzy: 0

GOŚĆ NUMERU str. 2. Stolarstwo precyzyjne
Gościem majowego wydania „Forum Branżowego” jest Jerzy Smolarczyk, właściciel firmy Pinus. Przed 27 laty zaczynał wraz z bratem od samodzielnego przygotowywania narzędzi do produkcji. Później powstała stolarnia, która rozwinęła się w duże przedsiębiorstwo produkujące m.in. okna i drzwi. Interesujące jest prześledzenie drogi rozwoju, któremu sprzyjała życzliwość pierwszych klientów. Poza tym, jak w wielu rozmowach publikowanych ostatnio na naszych łamach, pojawia się wątek pracowników i ich traktowania przez właścicieli przedsiębiorstw. Całość warta jest uważnej lektury naszych czytelników.

 

BEZPIECZEŃSTWO str. 30. Okna dla dzieci
W ostatnich numerach naszego miesięcznika dużo uwagi poświęcamy tematowi bezpieczeństwa, oczywiście przede wszystkim w aspekcie stolarki. Dlatego zapraszamy do przeczytania artykułu ukazującego, jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci, jeśli chodzi o okna. Piszemy o różnych zabezpieczeniach, zarówno tak prostych, jak ograniczniki otwarcia z tworzywa, jak też znacznie bardziej skomplikowanych. Mowa tu przede wszystkim o klamkach charakteryzujących się odpowiednią budową. To z pewnością pożyteczna lektura nie tylko dla rodziców.

BRAMY I OSŁONY str. 36. Bezpieczny zasięg
Otwierająca się brama, czy to wjazdowa, czy garażowa, może stanowić zagrożenie dla znajdujących się w pobliżu osób. Oczywiście, producenci wyposażają je w odpowiednie zabezpieczenia nie tylko utrudniające otwarcie przez włamywacza, ale też chroniące domowników. Należą do nich np. fotokomórki czy różne blokady. Niemniej warto pamiętać, że mimo ich stosowania brama może przygnieść palce czy nogę. Nie wszędzie bowiem sięga wspomniana ochrona. Na co więc zwrócić uwagę? Czytelnicy mogą się tego dowiedzieć z lektury artykułu.

OKNA str. 38. Po skandynawsku
Wielu, a nawet większość producentów stolarki stawia obecnie na eksport. Rynki zagraniczne stwarzają korzystną perspektywę większego zarobku i pozwalają rozwijać firmy. Jednak aby dobrze umocnić na nich swoją pozycję, trzeba zdawać sobie sprawę ze specyfiki rynków regionalnych. Do tych o odmiennych wymaganiach w stosunku do stolarki należy np. Skandynawia. Tam bowiem, inna niż w Europie Centralnej jest nawet konstrukcja okien. Jeśli więc nasi czytelnicy planują ekspansję w tym obszarze, powinni najpierw zapoznać się z różnicami. I właśnie te odmienności opisujemy w artykule. A towarzyszy mu niewielki przegląd okien skandynawskich oferowanych przez polskich producentów. Życzymy owocnej lektury!

OKUCIA str. 44. Drzwi, które chronią
W tym artykule poruszamy temat drzwi tzw. przeciwwłamaniowych do domów jednorodzinnych. Charakteryzują się one budową odmienną od drzwi wejściowych np. w budynkach wielomieszkaniowych. Muszą bowiem spełnić inne, wyższe wymagania. Zatem odpowiednia musi być budowa zarówno skrzydła i ościeżnicy, ale też wyposażenie, a przede wszystkim okucia. Wśród elementów obowiązkowych w drzwiach o podwyższonej odporności na włamanie znajdziemy np. bolce stałe i ruchome, ryglujące skrzydło drzwiowe w ościeżnicy. Ale też zawiasy, do których trudno dostać się włamywaczowi, oraz zamki, które wcale nie tak łatwo otworzyć osobie nieuprawnionej. Szerzej o specyfice drzwi przeciwwłamaniowych i stosowanych w nich zabezpieczeniach piszemy w omawianym artykule.

INNOWACJE str. 50. Brama, której nie ma
Wydaje się wam, drodzy czytelnicy, że brama, jaka jest, każdy widzi? Że nie da się wymyślić nic nowego, jeśli chodzi o jej konstrukcję. Otóż nie. Bramy garażowe mogą być całkiem inne od tych powszechnie kupowanych. Oczywiście, na pierwszym miejscu producenci stawiają zmiany w estetyce wykończenia, ale też powstają całkowicie nowe, innowacyjne i może nawet zaskakujące rozwiązania. Chociażby samochodów opuszczający się na platformie do piwnicy budynku. Albo wiata garażowa, składana, zbudowana z kilku paneli. Poznanie nowości w tym segmencie rynku stolarki okaże się z pewnością bardzo interesujące. Dlatego proponujemy lekturę tego artykułu.

OSŁONY str. 56. Moda i praktyka
Szukając rozwiązań do własnego domu czy mieszkania często zerkamy, co też wymyślili sąsiedzi. Jakie mają ogrodzenia, okna, bramy, wreszcie, jakie osłony. Dlatego spotkać można np. bloki, gdzie w każdym oknie znajdują się takie same rolety. Autorka artykułu widziała coś takiego osobiście. I z pewnością taki widok, na równi z refleksjami sprzedawców osłon, wiele mówią o panującej obecnie modzie. A na topie są np. wewnętrzne rolety tzw. dzień-noc, uszyte z dwóch materiałów o różnym stopniu przezierności. Czy jednak na tym kończy się zapotrzebowanie inwestorów? Właśnie o modach osłonowych piszemy w tym artykule.

AUTOMATYKA str. 60. Dom w chmurze
Dom, który precyzyjnie działa na polecenie właściciela, a do tego nie potrzebuje zewnętrznego zasilania prądem. Takie są plany na przyszłość, choć być może jeszcze odległą. Niemniej wiele elementów tych dążeń już teraz spotkamy w domach inteligentnych i możliwościach automatyki sterującej. Fantastyka Lema jest przekuwana w rzeczywistość już od wielu lat, choć w Polsce inteligentne rozwiązania nie są jeszcze bardzo popularne. Niestety, duża w tym wina stosunkowo wysokich kosztów inwestycji. Jeśli jednak kogoś nie stać na zamontowanie pełnej instalacji domu inteligentnego, to jednak może skorzystać z elementów, które są dla niego najbardziej przydatne. Tak czy inaczej, warto dowiedzieć się, o co chodzi, choćby po to, żeby móc ocenić swoje potrzeby i możliwości.

FASADY str. 70. Na początku była woda
Pomyślicie zapewne: co ma wspólnego woda z fasadą? Otóż była ona dla konstruktorów i projektantów inspiracją do stworzenia fasad wentylowanych, znanych dzisiaj przecież dobrze. Punktem wyjścia stała się obserwacja zachowania materiałów fasadowych wystawionych na działanie wody. A efektem przygotowanie powłoki, która byłaby na nią odporna. Obecnie, jako powłokę można zastosować niemal dowolny materiał, który nie jest nasiąkliwy i nie wpływa destrukcyjnie na konstrukcję budynku. Autorka artykułu, oprócz krótkiej charakterystyki fasad wentylowanych prezentuje spektakularne przykłady ich realizacji na świecie.

PRZEGRODY str. 72. Eleganckie jak szkło
Szkło jest wszędzie. Pojawia się nawet w nowych budynkach wielomieszkaniowych w postaci dużych przeszkleń strefy wejściowej balkonów i loggii. Jednak tam, gdzie pozwalają na to warunki i chęci inwestora; również we wnętrzach. Już to jako ścianki działowe i przeszklenia w biurach czy obiektach komercyjnych, już to jako fragmenty ścian czy bardzo duże drzwi w mieszkaniach. Całoszklane drzwi, efektowne i dodające wnętrzu lekkości, są oferowane w kilu rodzajach. Od nich zależą okucia, które muszą stabilnie utrzymać grubą szklaną taflę i umożliwić jej bezpieczne otwieranie i zamykanie. W artykule opisujemy zatem rodzaje drzwi szklanych i potrzebne do ich działania akcesoria.

NAKŁADKI str. 74. Osłoni ramy
Artykuł ten jest kolejnym, zwracającym uwagę na nowoczesne rozwiązania z segmencie stolarki. Chodzi tym razem o aluminiowe nakładki na okna i drzwi. Stają się one coraz bardzie popularne z kilku powodów. Sprawiają, że okna - z drewna i PCW – są bardziej odporne na warunki atmosferyczne oraz długotrwałą eksploatację. Pozwalają też zachować we wnętrzach stolarkę o tradycyjnym wyglądzie, podczas gdy z zewnątrz ma ona bardzo nowoczesny, industrialny wygląd. W artykule piszemy o cechach i zaletach nakładek na ramy okienne, a także o specyfice ich produkcji.

MOCOWANIA str. 78. Stabilne połączenie
Ten artykuł powinien szczególnie zainteresować montażystów stolarki. Ostatnio bowiem coraz częściej, a nawet - można powiedzieć - powszechnie spotykają się oni z koniecznością zainstalowania okna czy drzwi w warstwie ocieplenia budynku. Z punktu widzenia jego izolacyjności termicznej jest to jak najbardziej słuszne i pożądane. Natomiast z punktu widzenia montażu - nieco trudniejsze niż dawne rozwiązania. Trzeba bowiem użyć specjalnych mocować, wkrętów, a także zastosować nowe rozwiązania, takie jak np. konsole wsporcze. Inwestor nie musi tego wiedzieć; takie informacje powinien mieć montażysta. Skąd ma je czerpać? Choćby z lektury tego artykułu opublikowanego na naszych łamach.

Życzymy owocnej lektury!

POLECAMY

Kalendarium

SONDA

W jakich krajach, poza Niemcami, są najlepsze perspektywy wzrostu eksportu polskiej stolarki otworowej?

 

Newsy

26.05.2017 Sprzedaż mieszkania w Warszawie III-IV 2017

105 dni – tyle wynosił na przestrzeni marca i kwietnia średni czas oczekiwania na sprzedaż mieszkania w Warszawie – wynika z cyklicznego... więcej »

26.05.2017 Wydatki na remont garażu to także własne cele mieszkaniowe?

Aby zwolnić pieniądze ze sprzedaży nieruchomości z podatku dochodowego, trzeba je przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe. Tymi jest m.in.... więcej »

26.05.2017 Reverse charge w usługach budowlanych wykończy firmy?

Wprowadzenie odwróconego VAT na usługi budowlane może pogorszyć przepływy pieniężne w firmie. Wskutek takich działań bowiem VAT od... więcej »

źródło: eGospodarka.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone

LOGOWANIE