W najnowszym wydaniu

W najnowszym wydaniu

Drukuj
Liczba komentarzy: 0

GOŚĆ NUMERU str. 2. Ludzie i automaty
Gościem kwietniowej edycji „Forum Branżowego” jest Grzegorz Osada, właściciel firmy Fimtec-Polska. W rozmowie poruszamy wiele wątków, ponieważ przedsiębiorstwo niedawno świętowało jubileusz 20-lecia. Interesujące jest prześledzenie drogi rozwoju, któremu sprzyjała życzliwość pierwszych klientów – nabywców maszyn do produkcji stolarki. O rynku maszyn nieczęsto pisze się na łamach czasopism branżowych. Interesujące więc będzie krótkie omówienie poszczególnych grup urządzeń i ich rozwoju. I, jak w wielu rozmowach publikowanych ostatnio na naszych łamach, pojawia się wątek pracowników i ich traktowania przez właścicieli przedsiębiorstw. Temat zatem wart jest przemyślenia, także po lekturze artykułu.

OKNA str. 22. Stolarka zadaniowa
Tym razem w dziale poświęconym oknom poruszamy temat stolarki do obiektów niemieszkalnych. Jest przeznaczona do budynków inwentarskich, piwnic, garaży, ale nie tylko. To prawda, że ten rynek jest niszowy, niemniej istnieje i obsługuje go całkiem dużo producentów. W artykule przedstawiamy rodzaje okien specjalnych i ich charakterystykę. Znajdą się w nim również refleksje firm na temat popytu i montażu.

DRZWI str. 24. Ciepłe i bezpieczne
Ciepło, ciepło i jeszcze raz ciepło. Myślimy o nim wprawdzie głównie zimą, ale teraz właśnie jest czas na planowanie. Proponujemy przyjrzenie się drzwiom zewnętrznym izolowanym termicznie i bezpiecznym. Są montowane przede wszystkim w domach jednorodzinnych, gdzie między dworem a nagrzanym wnętrzem nie ma buforu w postaci holu czy klatki schodowej.  Autorka artykułu wspomina o zmieniających się wymaganiach dotyczących przenikalności cieplnej takiej stolarki. Wskazuje też kilka jej przykładów. Dla klientów ważna jest informacja, że większość producentów nadąża za zmieniającymi się wymaganiami i coraz ostrzejszymi parametrami.

AUTOMATYKA str. 28. Inteligentne mieszkanie
Kolejny temat na czasie. Automatyka zadomowiła się w rezydencjach i domach; można nawet powiedzieć, że wręcz się tam rozpycha. Rolety sterowane napędem, oświetlenie, kino domowe, to często spotykane rozwiązania. Jednak domy, nie tylko nieduże, ale też realizacje deweloperskie, mogą być jeszcze bardziej zautomatyzowane. Pod warunkiem, że wyposaży się je w odpowiednie instalacje i podłączy do nich więcej odbiorników, jak choćby siłowników do okien. W publikacji opisujemy oczekiwania klientów względem automatyki domowej i dostępne rozwiązania.

OKUCIA str. 32. Nowe wietrzenie
Obawiamy się o własne bezpieczeństwo i boimy się spać przy uchylonym okien. Z drugiej strony w szczelnie zamkniętej sypialni jest duszno. Mamy przy tym w pamięci ostrzeżenia, że okno rozszczelnione można z zewnątrz popychać, aż się otworzy. Zastanawiamy się więc, czy jest rozwiązanie zapewniające dopływ świeżego powietrza i bezpieczeństwo jednocześnie. Jest. Chodzi okucia odstawne. To nadal nowość na rynku okuć, choć dostępna u coraz większej liczbie producentów. Takie okucia można montować w różnych rodzajach okien, jednak nie zdradzimy w tym miejscu nic więcej. O tym można przeczytać w artykule opublikowanym na łamach naszego miesięcznika.

AKCESOR str. 34. Ramka w świetle zmian
Wewnątrz szyby zespolonej musi być ramkach dystansowa i to nie podlega dyskusji. Może mieć jednak różne cechy. Ramki są tzw. zimne, nie zatrzymujące ciepła w zespoleniu, ale też odwrotnie – ciepłe, które sprzyjają izolacyjności termicznej szyby. Obecnie zakres zastosowania tych drugich jest znacznie większy, cały czas prowadzi się też prace nad ich udoskonalaniem. Motywem przewodnim jest przede wszystkim poprawa parametrów, jeśli chodzi o ciepłochronność i ograniczenie gromadzenia się wilgoci wewnątrz szyby zespolonej. Artykuł na ten temat, zdecydowanie techniczny, z pewnością zainteresuje producentów szyb i okien. Będzie też przydatny dla dociekliwych inwestorów.

PROFILE STR. 38. Zimne, ale popularne
Jak wiadomo, zimne profile aluminiowe nie mają przekładki termicznej, która powoduje poprawę ich izolacyjności cieplnej. Czy w ogóle są przydatne? Naturalnie. Używa się ich do konstruowania okien, drzwi i całych witryn, choćby w galeriach handlowych. Ale też w ogrodach zimowych, które nie są otwarte na wnętrze domu. Takie profile zwykle są bardzo podobne to tych wykorzystywanych w stolarce tzw. ciepłej. Ale są też inne – przeznaczone do wewnętrznych ścianek działowych czy zabudowy balkonów. Zatem jakie są te zimne profile? Odpowiadamy na to pytanie w artykule na łamach kwietniowego „Forum”.

MASZYNY str. 41. Noże na stole
Maszyny. Bez nich nie będzie okna, drzwi, czy bramy garażowej. Ale także… rolet. Chociaż ich wytwarzanie jest w dużej mierze ręczne, to jednak automatyzuje się, co tylko możliwe. Jakie zatem maszyny można zaprząc do pracy przy produkcji stosunkowo prostych osłon? Aby się tego dowiedzieć, muszą państwo przeczytać artykuł w najnowszej edycji naszego miesięcznika.

ELEKTRONARZĘDZIA str. 46. Narzędzie + osprzęt
Każdy fachowiec miał w ręku jakieś elektronarzędzia. I to z pewnością te, które wydawały się odpowiednie do wykonania danej pracy. Czy były najlepsze? W artykule opisujemy narzędzia przeznaczone do obróbki drewna oraz osprzęt do nich. Zachęcamy do lektury przede wszystkim montażystów. Ale zaciekawi na pewno również amatorów, urządzających swój ogród czy mieszkanie.
 
MONTAŻ str. 48. Wszystko przeciwpożarowe
Drzwi przeciwpożarowe chronią przed przedostawaniem się dymu i wysoką temperaturą. Co jednak, jeśli nie wytrzymają ich działania ościeżnice, czy uszczelnienie ich z murem? Dlatego odpowiedni montaż musi się różnić od tego, jaki wykonuje się przy osadzaniu standardowych drzwi. Szczegóły są właściwe dla określonych rodzajów stolarki i wskazywane na ogół przez jej producenta. Jednak pewne zasady obowiązują zawsze. I warto je sobie przypomnieć.

OPROGRAMOWANIE str. 54. Automatyczne dostawy?
Usprawnienie produkcji dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu nie powinno być tajemnicą dla zakładowych informatyków. Jednak chyba nikt obecnie nie próbuje samodzielnie tworzyć programów, gdyż łatwiej skorzystać z oferowanych przez wyspecjalizowane firmy. Dobrze jednak wiedzieć zawczasu, co oferują. Dlatego w kolejnych artykułach opisaliśmy poszczególne funkcjonalności tego rodzaju programów, takie jak komunikacja elektroniczna z klientem, w biurze, czy na produkcji. Teraz kolej na komunikację z dostawcą. Bez komponentów bowiem nie będzie żadnego okna, drzwi czy bramy.

TRENDY I – XIII, Czyli wszystko, co wiedzieć trzeba o oknach, drzwiach, bramach i osłonach
W kwietniowym wydaniu miesięcznika „Forum Branżowe” zamieszczamy dodatek przeznaczony dla indywidualnych inwestorów. Przedstawiamy w nim, bez zagłębiania się w szczegóły techniczne, informacje dotyczące produktów związanych ze stolarką otworową i towarzyszącymi jej osłonami. Sporo jest też o aktualnej stlarkowej modzie.Naprawdę warto przeczytać!

 

Owocnej lektury!

POLECAMY

Kalendarium

SONDA

W jakich krajach, poza Niemcami, są najlepsze perspektywy wzrostu eksportu polskiej stolarki otworowej?

 

Newsy

25.04.2017 Kogo szukają rekruterzy?

Rekordowo wręcz niska stopa bezrobocia sprawia, że pracodawcy muszą walczyć o talenty. Dlatego też rekruterzy zaczęli stosować tzw. direct... więcej »

25.04.2017 Upadłość czy restrukturyzacja?

Kiedy w firmie pojawiają się problemy z wypłacalnością, przedsiębiorca może ogłosić upadłość. Zwykle to skazuje firmę na ostateczny... więcej »

25.04.2017 Rzecznik Finansowy 2016: na których ubezpieczycieli najwięcej skarg?

Od 2016 roku Rzecznik Ubezpieczonych rozszerzył swoją działalność o sprawy związane z sektorem bankowo-kapitałowym, stając się w efekcie... więcej »

źródło: eGospodarka.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone

LOGOWANIE