W branży budowlanej powiało lekkim optymizmem

Red.: |Data publikacji:

Nastroje w branży budowlanej, w tym stolarki otworowej nieco się poprawiają. Część przedstawicieli dużych przedsiębiorstw ocenia, że zaczął się delikatny wzrost popytu.

Dane statystyczne publikowane m.in. przez GUS wskazują, że nastroje w branży budowlanej i ocena klimatu wciąż są na minusie. Dla firm budowlanych sytuacja jest nadal trudna, zaś największym problemem jest utrzymujący się niski popyt. Na ten problem w sierpniu wskazywało ponad 22 proc. ankietowanych przedsiębiorców. Wskazywany jest także wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlane. Jednak mimo tych problemów, w danych GUS widać także, że wzrasta liczba firm, które odczuwają poprawę koniunktury. Twierdził tak już co dziesiąty przedsiębiorca. Można więc mówić o pojawieniu się delikatnego optymizmu w branży.

Jednym z optymistów na rynku budowlanym jest Sławomir Majchrowski, prezes Seleny. W wywiadzie dla PAP-u przyznał:

Teraz widać światełko w tunelu, zwłaszcza biorąc pod uwagę np. wolumeny składanych wniosków kredytowych. To napawa optymizmem i pokazuje, że w kolejnych okresach sektor budowlany powinien znów zacząć się rozwijać, a w ślad za tym – rosnąć zapotrzebowanie na nasze produkty. Za około rok powinniśmy zauważyć powrót do stabilniejszego rynku i rosnącego popytu.

Z kolei Mercor nadal zbiera zamówienia o wysokiej wartości na swoje towary i usługi. I choć w sierpniu w stosunku do lipca pojawił się spadek o 2 proc. jeśli chodzi o wartość zamówień, to porównując całe półrocze, czyli okres od marca do końca sierpnia, widać wzrost o 4 proc. Według zarządu spółki obecny poziom zleceń pokazuje, że perspektywy dla grupy na kilka najbliższych miesięcy są dobre.

Natomiast według Pawła Dziekońskiego, wiceprezesa Fakro, najtrudniejszy okres dla producenta z Nowego Sącza to IV kwartał ubiegłego roku oraz I kwartał bieżącego roku. Znacząco spadał wtedy popyt na materiały budowlane, a także dynamicznie rosła inflacja oraz podwyższane były stopy procentowe. Te czynniki sprawiły, że w fabrykach Fakro pod koniec ubiegłego roku został wprowadzony krótszy czas pracy. Jednak zarząd firmy przyznaje, że nastroje w branży w trzecim kwartale tego roku poprawiły się i widzi on powrót popytu na jej produkty. Do czynników pozytywnie wpływających na sektor budowlany zalicza się rozszerzenie programu „Czyste Powietrze” i wprowadzenie „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Wiceprezes Fakro o sytuacji na rynku wypowiadał się podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Dużo optymizmu pojawiło się także po zakończonych właśnie jesiennych targach Grupy PSB. To spotkania, podczas których przedstawiciele marketów zawierają kontrakty z dostawcami materiałów budowlanych. W tej edycji wartość zawartych kontraktów była wyższa o 20 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Jest to na pewno optymistyczny sygnał, wskazujący na wracający popyt na materiały budowlane.

Na temat obecnej sytuacji i koniunktury w branży stolarki otworowej opowie Maksymilian Miros z Centrum Analiz Branżowych podczas nadchodzącego Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2023. Najnowsze dane dotyczące sektora zaprezentuje podczas prezentacji „Polska branża stolarki otworowej 2023. Czy najgorsze mamy już za sobą?” Przypominamy, że wydarzenie odbędzie się w dniach od 25 do 26 października w Jachrance pod Warszawą. Szczegółowe informacje znajdują się TUTAJ.

Zobacz również

Nowi szefowie w branży

Nowi szefowie w branży

Dyrektorką targów Windoor-Tech została Hanna Lisiecka. Z kolei od maja Hydro będzie miało nowego prezesa, to Eivind Kallevik.

Somfy: wartość sprzedaży w Europie spadła

Somfy: wartość sprzedaży w Europie spadła

Grupa Somfy podliczyła wyniki za 2023 r. Spółka osiągnęła spadki w wartości sprzedaży i zysków; najwyższe były w Europie.

Dormakaba podsumowała półrocze: stabilny wzrost i poprawa marży

Dormakaba podsumowała półrocze: stabilny wzrost i poprawa marży

Dormakaba przedstawiła raport finansowy za pierwsze półroczne roku obrotowego 2023/2024. Wyniki są zgodne z oczekiwaniami firmy. 

1