Dobry klimat

Drukuj
Liczba komentarzy: 0
03-01-18

Utrzymanie komfortowego mikroklimatu w domu jest bardzo istotne. Skutecznie pomagają w tym nowoczesne okna, pozwalające na utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzach, ale również umożliwiające doprowadzenie w energooszczędny sposób niezbędnej ilości świeżego powietrza.

Nawiewniki okienne

Skutecznym sposobem zapewnienia wymiany powietrza są nawiewniki okienne. Można je zastosować zarówno w montowanych oknach, jak i w posiadanych.
- Nawiewniki umożliwiają wietrzenie bez potrzeby otwierania okien. Maksimum komfortu zapewniają nawiewniki automatyczne, które samoczynnie dostosowują intensywność wietrzenia do warunków panujących w pomieszczeniach. Dzięki temu nie musimy sami pamiętać o wietrzeniu domu – mówi Radosław Dąbrowski, dyrektor Serwisu i Obsługi Producentów Domów Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.SOKOLKA2017-12a

Dostępne są dwa rodzaje nawiewników automatycznych – higrosterowane i ciśnieniowe. Pierwsze regulują ilość powietrza zależnie od poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Jeśli podczas codziennych czynności, takich jak gotowanie czy prasowanie, zawartość pary wodnej wzrasta, nawiewnik się otwiera. Przymyka się, kiedy poziom wilgotności wróci do normy. Z kolei nawiewniki ciśnieniowe reagują na różnice ciśnienia powietrza na zewnątrz i wewnętrzu. Gdy różnica ciśnień wzrasta, do pomieszczeń napływa więcej powietrza.

Nawiewniki warto zamontować w salonie, sypialni, pokojach dzieci oraz kuchni - w przypadku korzystania z kuchenki gazowej. Powinny być umieszczone w górnej części okna, np. w skrzydle, ościeżnicy lub kasecie rolety zewnętrznej. Dzięki temu zimą wpadające przez nawiewnik powietrze miesza się najpierw z ciepłym pod sufitem i w ten sposób się nagrzewa.

Niezwykle istotne jest, aby poza wietrzeniem zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza. Dlatego drzwi do pokoi, w których są nawiewniki, powinny mieć szczeliny wentylacyjne. Natomiast w drzwiach do łazienki i kuchni przepisy wymagają wykonania otworów lub kratek nawiewnych.

Innowacyjne okucia

- Okucia stosowane w nowoczesnych oknach mogą mieć funkcje umożliwiające zmianę docisku skrzydła do ramy, co zapewnia dopływ świeżego powietrza bez potrzeby otwierania stolarki. Takie rozwiązania mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie. Ponadto dostępne są mechanizmy pozwalające na kontrolowanie intensywności wietrzenia poprzez regulację stopnia uchyłu skrzydła – mówi Marek Aniśko, kierownik ds. sprzedaży krajowej.

SOKOLKA2017-12bBardzo przydatna jest funkcja mikrowentylacji, pozwalająca na rozszczelnienie skrzydeł i tym samym wietrzenie pomieszczeń bez ich nadmiernego wychładzania. Funkcję tę, dostępną w oknach rozwierno-uchylnych, aktywuje się poprzez ustawienie klamki w odpowiednim położeniu. Okucia okienne mogą mieć funkcje pozwalające na zmianę stopnia otwarcia skrzydła. Przykładem jest mechanizm wielostopniowego uchyłu, który umożliwia ustawienie go w jednej z trzech pozycji. Z kolei dzięki funkcji uchyłu: zima-lato można dostosować intensywność wietrzenia do pory roku. W trybie letnim okno uchylane jest standardowo, natomiast w zimowym uchył zostaje ograniczony do ok. 40 mm. Zmiana trybu wietrzenia jest bardzo prosta i nie wymaga użycia narzędzi.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne mogą być wyposażone w okucia z funkcją wietrzenia szczelinowego. Poprzez odstawienie skrzydła od ramy powstaje na całym obwodzie kilkumilimetrowa szczelina, przez którą napływa świeże powietrze. Dzięki konstrukcji okuć skrzydło pozostaje zablokowane, co utrudnia włamanie. W przypadku drzwi tarasowych z napędem wietrzenie może się odbywać w trybie automatycznym. Jego częstotliwość można zaprogramować dowolnie, np. raz na godzinę przez 10 minut. W razie potrzeby mieszkanie zostanie przewietrzone nawet podczas nieobecności domowników.

Zdjęcia: Sokółka Okna i Drzwi

POLECAMY

Kalendarium

SONDA

W jakich krajach, poza Niemcami, są najlepsze perspektywy wzrostu eksportu polskiej stolarki otworowej?

Austria - 12.4%
Arabia Saudyjska - 8.1%
Bułgaria - 1.6%
Czechy - 6.7%
Francja - 10.6%
Grecja - 0.9%
Hiszpania - 1.5%
Maroko - 2.6%
Rosja - 32.1%
Stany Zjednoczone Ameryki - 2.6%
Szwecja - 4.6%
Turcja - 3.4%
Wielka Brytania - 4.6%
Włochy - 8.3%

 

Newsy

21.03.2018 Konsekwencje błędnego rozliczenia VAT od usług budowlanych

Co się stanie, gdy sprzedawca naliczy VAT na fakturze, która tego podatku nie powinna zawierać? Podatek ten jest zobowiązany zapłacić do... więcej »

21.03.2018 Wszczęcie "podstępem" postępowania karnego skarbowego

Fiskus musi informować podatnika o swoich działaniach, a nie go zaskakiwać. Tak ostatnio uznał NSA. Sprawa tyczyła się skutecznego... więcej »

21.03.2018 Ulga mieszkaniowa: czym jest remont domu?

W ramach ulgi mieszkaniowej może rozliczyć m.in. remont domu, czyli prace remontowe mające miejsce w bryle budynku mieszkalnego, w tym także... więcej »

źródło: eGospodarka.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone

LOGOWANIE