REPORTAŻE

CAL - PAL!

Drukuj
Liczba komentarzy: 0
26-01-17

Drzwi antywłamaniowe muszą być odporne na próby wtargnięcia, określone w zapisach prawa i normach. Można jednak poddać je także innym sprawdzianom. Poniżej publikujemy reportaż: CAL - PAL! o tym, jak drzwi tego producenta poddano ostrzałowi z broni palnej.

Zobacz jak ostrzelaliśmy drzwi
Od ponad roku mamy w ofercie drzwi drewniane w antywłamaniowej klasie RC3. Są one wyposażone w specjalnie dla CAL zaprojektowane zamki Winkhaus. Wdrożenie poprzedzone było rzetelnymi badaniami i próbami technologicznymi. Certyfikacja przebiegła bezproblemowo i przeczuwaliśmy, że klasa RC3, to nie wszystko, na co je stać. Postanowiliśmy to sprawdzić w warunkach bojowych.

Do prób przystąpiliśmy na strzelnicy zaprzyjaźnionego klubu w Strzelcowiźnie na Suwalszczyźnie. W sobotę, w słoneczne i mroźne popołudnie, tuż po zajęciach strzelców, zamontowaliśmy drzwi w specjalnym stojaku, który miał zagwarantować ich stabilność.
Na pierwszy ogień poszła broń krótka, cztery pistolety: 2xCZ, XDL i Beretta, wszystkie kalibru 9x19. Czterech strzelców ustawionych w odległości dziesięciu metrów, strzelających jednocześnie, zrobiło na obserwatorach duże wrażenie, na drzwiach zdecydowanie mniejsze. Ponad dwadzieścia ołowianych pocisków utknęło w warstwie sklejki na pierwszej stalowej płycie oraz w ramiakach pionowych drzwi. Po drugiej stronie nie było nawet śladu.
Wniosek: jest dobrze, z krótką bronią nie podchodź.

Skoro jest dobrze, to zwiększamy siłę ognia. Druga próba, to dwa popularne kałachy 7,62x39 i Tantal 5,45x39. Z odległości dwudziestu metrów poszło kilka ostrych serii. Jak można się było spodziewać, efekt był zdecydowanie lepszy. Połowa pocisków przebiła się na drugą stronę, reszta pozostała w skrzydle - zatrzymała je druga stalowa płyta.
Czas na najcięższy sprzęt: Mosin z najpopularniejszym w NATO pociskiem 7,5x54 z 20 m. Drzwiom nie dawano najmniejszych szans, jednak dzielnie stawiły opór, podobnie jak w przypadku Kałasznikowów i Tantala.CAL-IMG 1632
Wnioski: drzwi stoją i nie można ich sforsować, ale lepiej się za nimi nie chowaj, gdy po drugiej stronie jest oddział z karabinami.

Na dokładkę użyliśmy broni myśliwskiej. Strzelba 12/70 z najbliższej możliwej odległości ok. 3m. Śrut zatrzymał się w pierwszej warstwie sklejki.
Wniosek: używaj, jeśli chcesz porysować lakier na drzwiach CAL.

Na koniec do zabawy przyłączyli się znajomi z innego klubu, ze sportowym karabinkiem produkcji naszego sojusznika zza Wielkiej Wody, Smith & Wesson M&P15. Skuteczność ostrzału 100%, wszystkie pociski znalazły drogę na drugą stronę drzwi. Przyjemność i komfort strzelania były wręcz nie do opisania – wiedzą ci, którzy spróbowali.
Wniosek: całe szczęście, że nie jest to najbardziej popularna broń w naszym teatrze działań.

Podczas strzelania zwracaliśmy uwagę, żeby kierować ogień w okolicę zawiasów i zamka, jednak przestrzeliny nie otworzyły drogi do sforsowania drzwi. Uszkodzone wkładki wręcz uniemożliwiają odryglowanie zamka, a żeby przestrzelić wszystkie pięć punktów ryglowania lub cztery zawiasy trzeba byłoby nie byle jakiej kanonady ze sprzętu o odpowiednim kalibrze.

Na koniec ostatnia brutalna próba otwarcia, wydawałoby się osłabionych strzelaniną drzwi, za pomocą dziesięciokilogramowego młota. Bez powodzenia.
Drzwi po powrocie do firmy rozebraliśmy na części pierwsze i poddaliśmy szczegółowej analizie. Wnioski przydadzą się na przyszłość.CAL-IMG 1624-small

UWAGA. Próby na strzelnicy przeprowadzone były bez odniesienia do jakichkolwiek norm. Poza tym, że były świetną zabawą, dostarczyły nam wiedzy na temat granic wytrzymałości produkowanych przez CAL drzwi oraz doświadczeń na przyszłość do konstruowania modeli w jeszcze wyższych klasach antywłamaniowości, jeszcze lepiej chroniących mieszkańców domu.

Tekst i zdjęcia: CAL

Opcja komentowania dostępna jest tylko dla zalogowanych Czytelników. Panel logowania znajduje się w prawym górnym rogu ekranu.

POLECAMY

Kalendarium

SONDA

W jakich krajach, poza Niemcami, są najlepsze perspektywy wzrostu eksportu polskiej stolarki otworowej?

 

Newsy

19.09.2017 Podatek VAT: liczymy marżę przy zakupie/sprzedaży towarów używanych

Przy liczeniu marży na potrzeby VAT od otrzymanej ceny sprzedaży należy wydatki związane z zakupem, ale przekazane poprzedniemu sprzedawcy, a... więcej »

19.09.2017 Darowizna samochodu osobowego na otwarcie firmy

Co do zasady amortyzacja środków trwałych otrzymanych nieodpłatnie nie jest kosztem uzyskania przychodu. Wyjątkiem są te środki trwałe,... więcej »

19.09.2017 Zagraniczne usługi około-budowlane bez podatku u źródła

Podatkiem u źródła obarczone są m.in. usługi doradcze, zarządzania czy kontroli jak też inne o podobnym charakterze. W katalogu tym nie... więcej »

źródło: eGospodarka.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone

LOGOWANIE