RAPORTY I ANALIZY

Rekord poprawiony

Drukuj
Liczba komentarzy: 0
02-03-18

O 5,9 proc., do 23,4 mln sztuk, wzrosła produkcja okien i drzwi w Polsce, a 2017 rok był kolejnym rekordowym sezonem dla tej branży – wynika z najnowszego biuletynu Centrum Analiz Branżowych (CAB). Był to już czwarty z kolei sezon zakończony wzrostem produkcji. W ciągu zaledwie czterech lat liczba okien i drzwi wyprodukowanych w krajowych fabrykach zwiększyła się aż o 24 procent.

Jak podkreśla Robert Klos, dyrektor zarządzający CAB, większy wpływ na ten wynik miały działania eksportowe niż sprzedaż w kraju. W ciągu czterech ostatnich lat roczna sprzedaż w Polsce zwiększyła się o niespełna 9 procent. W tym samym czasie wielkość eksportu wzrosła o połowę. W ub. roku polskie firmy sprzedały zagranicą prawie 10,4 mln okien i drzwi, czyli 44 proc. produkcji. W segmentach okien drewnianych czy ślusarki aluminiowej już 2/3 produkcji trafia na eksport.

- Oceniając miniony sezon warta podkreślenia jest bardzo dynamicznie rosnąca produkcja okien aluminiowych – twierdzi Klos. - Z linii produkcyjnych zjechało o kilkanaście proc. więcej okien z tego materiału niż w 2016 roku. W Polsce to produkt niszowy, ale w Europie Zachodniej tak samo popularny, jak okna z PCW czy drewniane. I właśnie tam trafia coraz więcej okien aluminiowych
z Polski. Zagraniczni dystrybutorzy przekonali się o jakości polskich okien z PCW, są więc skłonni wprowadzić do oferty także droższe okna aluminiowe. Można spodziewać się, że także w 2018 r. produkcja i eksport okien aluminiowych w Polsce znacząco wzrosną.

Opcja komentowania dostępna jest tylko dla zalogowanych Czytelników. Panel logowania znajduje się w prawym górnym rogu ekranu.

POLECAMY

Kalendarium

SONDA

W jakich krajach, poza Niemcami, są najlepsze perspektywy wzrostu eksportu polskiej stolarki otworowej?

Austria - 12.4%
Arabia Saudyjska - 8.1%
Bułgaria - 1.6%
Czechy - 6.7%
Francja - 10.6%
Grecja - 0.9%
Hiszpania - 1.5%
Maroko - 2.6%
Rosja - 32.1%
Stany Zjednoczone Ameryki - 2.6%
Szwecja - 4.6%
Turcja - 3.4%
Wielka Brytania - 4.6%
Włochy - 8.3%

 

Newsy

21.03.2018 Konsekwencje błędnego rozliczenia VAT od usług budowlanych

Co się stanie, gdy sprzedawca naliczy VAT na fakturze, która tego podatku nie powinna zawierać? Podatek ten jest zobowiązany zapłacić do... więcej »

21.03.2018 Wszczęcie "podstępem" postępowania karnego skarbowego

Fiskus musi informować podatnika o swoich działaniach, a nie go zaskakiwać. Tak ostatnio uznał NSA. Sprawa tyczyła się skutecznego... więcej »

21.03.2018 Ulga mieszkaniowa: czym jest remont domu?

W ramach ulgi mieszkaniowej może rozliczyć m.in. remont domu, czyli prace remontowe mające miejsce w bryle budynku mieszkalnego, w tym także... więcej »

źródło: eGospodarka.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone

LOGOWANIE