RAPORTY I ANALIZY

Rekord poprawiony

Drukuj
Liczba komentarzy: 0
02-03-18

O 5,9 proc., do 23,4 mln sztuk, wzrosła produkcja okien i drzwi w Polsce, a 2017 rok był kolejnym rekordowym sezonem dla tej branży – wynika z najnowszego biuletynu Centrum Analiz Branżowych (CAB). Był to już czwarty z kolei sezon zakończony wzrostem produkcji. W ciągu zaledwie czterech lat liczba okien i drzwi wyprodukowanych w krajowych fabrykach zwiększyła się aż o 24 procent.

Jak podkreśla Robert Klos, dyrektor zarządzający CAB, większy wpływ na ten wynik miały działania eksportowe niż sprzedaż w kraju. W ciągu czterech ostatnich lat roczna sprzedaż w Polsce zwiększyła się o niespełna 9 procent. W tym samym czasie wielkość eksportu wzrosła o połowę. W ub. roku polskie firmy sprzedały zagranicą prawie 10,4 mln okien i drzwi, czyli 44 proc. produkcji. W segmentach okien drewnianych czy ślusarki aluminiowej już 2/3 produkcji trafia na eksport.

- Oceniając miniony sezon warta podkreślenia jest bardzo dynamicznie rosnąca produkcja okien aluminiowych – twierdzi Klos. - Z linii produkcyjnych zjechało o kilkanaście proc. więcej okien z tego materiału niż w 2016 roku. W Polsce to produkt niszowy, ale w Europie Zachodniej tak samo popularny, jak okna z PCW czy drewniane. I właśnie tam trafia coraz więcej okien aluminiowych
z Polski. Zagraniczni dystrybutorzy przekonali się o jakości polskich okien z PCW, są więc skłonni wprowadzić do oferty także droższe okna aluminiowe. Można spodziewać się, że także w 2018 r. produkcja i eksport okien aluminiowych w Polsce znacząco wzrosną.

Opcja komentowania dostępna jest tylko dla zalogowanych Czytelników. Panel logowania znajduje się w prawym górnym rogu ekranu.

POLECAMY

Kalendarium

SONDA

W jakich krajach, poza Niemcami, są najlepsze perspektywy wzrostu eksportu polskiej stolarki otworowej?

Austria - 12.4%
Arabia Saudyjska - 8.1%
Bułgaria - 1.6%
Czechy - 6.7%
Francja - 10.6%
Grecja - 0.9%
Hiszpania - 1.5%
Maroko - 2.6%
Rosja - 32.1%
Stany Zjednoczone Ameryki - 2.6%
Szwecja - 4.6%
Turcja - 3.4%
Wielka Brytania - 4.6%
Włochy - 8.3%

 

Newsy

19.06.2018 Korekta deklaracji a sankcje VAT i odsetki podatkowe

Gdy błędy w sporządzonych rozliczeniach wiążą się z zawyżeniem zwrotu podatku albo zaniżeniem zobowiązania podatkowego, te trzeba... więcej »

19.06.2018 Odwrotne obciążenie VAT przy metodzie kasowej

Mały podatnik korzystający z metody kasowej określa obowiązek podatkowy w sposób szczególny, czyli w dacie otrzymania zapłaty. Nie... więcej »

19.06.2018 Spółka komandytowa: przychód kapitałowy u wspólnika z opłat licencyjnych

Podmiotami obowiązanymi do rozliczenia podatku od dochodu spółki komandytowej są jej wspólnicy a nie sama spółka. Od 2018 r. podatnicy CIT... więcej »

źródło: eGospodarka.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone

LOGOWANIE