RAPORTY I ANALIZY

Rumuńska konkurencja

Drukuj
Liczba komentarzy: 0
23-08-17

Nasila się konkurencja producentów okien i drzwi z PCW z Polski oraz Rumunii. Po trzech latach wzrostu, w 2016 roku branża ta w Unii Europejskiej odnotowała spadek. Wartość produkcji zmniejszyła się z 12,9 mld euro w 2015 roku do 12,4 mld, czyli o 4%.

Z raportu CAB „Rynek okien i drzwi w Unii Europejskiej, edycja 2017" wynika, że na tę sytuację największy wpływ miało wyraźne pogorszenie sytuacji w Wielkiej Brytanii. Warto jednak podkreślić, że produkcja spadła aż na sześciu z dziesięciu największych rynków, w tym – oprócz brytyjskiego – na francuskim, włoskim, austriackim, belgijskim i czeskim. Na tym tle kondycja polskich wytwórców jest bardzo dobra. W ubiegłym roku wyprodukowano u nas stolarkę z PCW za 1,28 mld euro, czyli o ponad 7% więcej niż w 2015 r. Firmy mają zatem ponad 10-procentowy udział w produkcji unijnej.

Rosnącą siłą europejskiej branży stolarki tworzywowej są przedsiębiorcy rumuńscy, którzy w 2016 roku odnotowali wzrost produkcji o ponad 20%. Wprawdzie są dopiero na siódmym miejscu, ale – podobnie jak ci z Polski – nastawieni są na eksport do Europy Zachodniej. Z analizy CAB wynika, że już prawie 40% wyprodukowanych w Rumunii okien i drzwi z PCW trafia na eksport, najczęściej do Włoch i Francji. Dane za cztery początkowe miesiące 2017 roku potwierdzają wysoką dynamikę eksportu, który wzrósł o ponad 10%. Oznacza to, że był dwukrotnie większy niż wzrost eksportu z Polski.

Wykres: najwięksi unijni producenci okien i drzwi z PCW w 2016 roku.CAB-analiza-wykres2017-08

Opcja komentowania dostępna jest tylko dla zalogowanych Czytelników. Panel logowania znajduje się w prawym górnym rogu ekranu.

POLECAMY

Kalendarium

SONDA

W jakich krajach, poza Niemcami, są najlepsze perspektywy wzrostu eksportu polskiej stolarki otworowej?

 

Newsy

19.09.2017 Podatek VAT: liczymy marżę przy zakupie/sprzedaży towarów używanych

Przy liczeniu marży na potrzeby VAT od otrzymanej ceny sprzedaży należy wydatki związane z zakupem, ale przekazane poprzedniemu sprzedawcy, a... więcej »

19.09.2017 Darowizna samochodu osobowego na otwarcie firmy

Co do zasady amortyzacja środków trwałych otrzymanych nieodpłatnie nie jest kosztem uzyskania przychodu. Wyjątkiem są te środki trwałe,... więcej »

19.09.2017 Zagraniczne usługi około-budowlane bez podatku u źródła

Podatkiem u źródła obarczone są m.in. usługi doradcze, zarządzania czy kontroli jak też inne o podobnym charakterze. W katalogu tym nie... więcej »

źródło: eGospodarka.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone

LOGOWANIE